Společnost pro uchování odbojových tradic, z.s. Valašské Meziříčí
24.8.23 / Historie / Výročí

Nově zvolený předseda naší SUOT Mgr.Michal Šlerka spolu s předsedou Československé obce legionářské Jednota Valašského Meziříčí Milanem Pilmajerem dne 24. srpna 2023 položili věnec u Památníku 1.československé partizánské brigády J. Žižky v Makově.

20.8.23 / Aktuálně / Historie

Když jsem v Metru z 18.srpna 2023 četl interview Barbory Šubrtové, organizátorky akce Never More 68 s redaktorem Markem Peškou, připadal jsem si jako dinosaurus našich dějin. Jako přímý pamětník srpna 68 a samozřejmě doby předchozí si dobře pamatuji reálie té doby.

Usedlost u Juříčků (Juříčkův mlýn) , Leskovec čp. 67 místo tragédie z konce 2. světové války

1.1.19 / Historie

generál justiční služby

* 31.7.1893 Hranice na Moravě - † 13.3.1954 Brno

1.1.19 / Historie

PŘETIŠTĚNO Z WEB STRÁNEK PLATFORMY "VRAŤME VÁŽNOST ČSBS"

https://www.vratme-vaznost-csbs.cz/

1.1.19 / Historie

PŘETIŠTĚNO Z WEB STRÁNEK PLATFORMY "VRAŤME VÁŽNOST ČSBS"
https://www.vratme-vaznost-csbs.cz/

1.1.19 / Historie

Totální nasazení studentů meziříčského gymnázia a životní osudy manželů Jurečkových a Grygarových (nejen)za 2.světové války

STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST Obor č. 16: Historie

Autoři: Jakub Špalek

Vedoucí práce: Mgr. Alžběta Zetková Konzultant: Mgr. Zdeněk Pomkla Valašské Meziříčí, 20

Škola: Gymnázium Františka Palackého, Husova 146, 757 01 Valašské Meziříčí Kraj: Zlínský kraj

Fotogalerie

TŘI VZPOMÍNKY NA KLUKOVSKÁ LÉTA ZA OKUPACE

vzpomínky napsal Milan Kejzlar

Publikace vydaná u příležitosti 100.výročí vzniku Československa je důstojnou vzpomínkou na osudy spoluobčanů,kteří zahynuli v důsledku německé okupace v období r.1939-1945.Kniha je k dispozici ve spolku Společnost pro uchování odbojových tradic, Poláškova 409, Valašské Meziříčí.

Počet stran 234 formátu 22x31 cmCena 290,- Kč+poštovné v ČR 69,-Kč

"Jak to tenkrát bylo ...." - z poznámek Meziříčských pamětníků, poznámek Jana Fajkuse, materiálů Františka Vlkovského a článků o panu Fajkusovi zpracoval Alois Martinek v květnu 2009 na přání syna pana Fajkuse pro jeho vnuky v Anglii

Pete Seeger song: Where have all the flowers gone
v jedné ze slok této písně se také zpívá: ,,Řekni, kde ty hroby jsou ..."

Před sto lety se Winifred Mary New narodila ve Swindonu západně od Londýna. Jméno pro mnohé neznámé, s obcí ale úzce spojené.

1.1.19 / Historie

V sobotu 22.4. a v neděli 23.4.2023 se konaly pietní akty,pořádané Jihomoravským krajem a obcemi, k upomínce vypálení a vyvraždění obyvatel na Juříčkově Mlýně v Prlově ,na Vařákových Pasekách a na Ploštině.

Za účasti hejtmana Radima Holiše a starostů místních obcí byly položeny věnce k památníkům.Těchto vzpomínkových akcí se zúčastnil i zástupce naší Společnosti pro uchování odbojových tradic a zástupce Svazu důstojníků a praporčíků AČR .

U památníků drželi čestnou stráž vojáci posádky z Olomouce a akty doprovázela Posádková hudba rovněž z Olomouce.

1.1.19 / Historie

8.května 2023 si připomněla veřejnost ukončení 2.světové války u pamětní desky Clay-Eva u zámku Žerotínů,kde je přivítala dechová hudba.Po projevu zástupce naší společnosti p.Karla Kredby,položili věnce zástupci města Valašského Meziříčí,společnosti SUOT Valašské Meziříčí a SKAUTA.Čestnou stráž drželi členové Československé obce legionářské Jednota Valašské Meziříčí.Akce pokračovala na Helštýně,kde Mgr.Zdeněk Pomkla,člen SUOT Valašské Meziříčí,vzpomenul na osvobozování Valašského Meziříčí,při kterém padli vojáci tehdejší armády Sovětského svazu a také naši občané.Zástupci města Valašského Meziříčí a přítomní zástupci organizací a spolků zde položili věnce.

1.1.98 / Historie

František Vlkovský, 1998

Naši partneři